szpilki damskie

Jak wybrać wygodne szpilki damskie?

Zakup nowej pary butów może być wielką radością, ale i wyzwaniem. Zwłaszcza kupowanie butów na obcasie wymaga cierpliwości. Czy można jednak szybko wybrać buty, który będą wygodne? Oczywiście! Wystarczy kierować się kilkoma zasadami i szpilki mogą być tak samo wygodne, jak domowe kapcie. W jaki sposób wybrać wygodne szpilki damskie?

Znajdź swój rozmiar buta

Każda marka produkująca obuwie może mieć swoją rozmiarówkę. Jednak najłatwiej będzie kupić obuwie, gdy poznamy swój rozmiar stopy według standardowej miary. Nie chodzi tu o rozmiar buta np. 36, ale o długość stopy w centymetrach. Należy jednak pamiętać, że producent może podać numer buta, długość wkładki w bucie albo długość stopy, które odpowiadają danemu rozmiarowi. Dlatego najlepiej jest znać długość samej stopy, aby móc po tej mierze dopasować buty. Dlaczego akurat ta miara ułatwi nam zadanie? Ponieważ numeracja może być różna u każdego producenta. Przykładowo osobo o stopie długości 24 cm, w jednej marce ma rozmiar 37 a w innej 37,5, a nawet 38. Z tego powodu lepiej jest się sugerować długością stopy, niż oznaczeniem numeracji.

Wysokie czy niskie — które szpilki są wygodniejsze?

szpilki damskie

Sporo osób myśli, że noszenie szpilek damskich trzeba zacząć od niskich obcasów. Jednak należy tu zdefiniować słowo niskie, jak i uświadomić sobie, że liczy się profil obcasa, a nie jego wysokość. Niskie szpilki damskie, np. 4 cm, czyli tak zwane „kaczuszki” mogą być bardziej niestabilne niż klasyczne 8 cm obcasy! Najwygodniejsze mogą być po prostu modele o wysokości szpilki 6-8 cm. Warto pamiętać, że wyższe buty np. 10-12 cm, mają z przodu platformę, co sprawia, że odczuwalna dla stopy wysokość obcasa wynosi o wiele mniej. Można więc powiedzieć, że najlepiej przymierzyć kilka par i się w nich przejść, aby sprawdzić, czy niższe, czy wyższe są dla nas bardziej wygodne.

Wygodne szpilki muszą dobrze trzymać stopę

Wśród modeli szpilek damskich można znaleźć bardzo różne obuwie. Do wyboru są urocze sandały, klasyczne czółenka, botki czy kozaki. Każdy z tych butów może być wygodny. Jednak każdy rodzaj obuwia może mieć też bardziej wygodne modele. Przykładowo wybierając urocze sandały, warto zwrócić uwagę na układ pasków. Najwygodniejsze będą buty, które dobrze trzymają stopę, a więc takie z paskami na śródstopiu, jak i paskiem przy kostce. A co z czółenkami, botkami i kozakami? Tutaj zabudowanie buta, pomaga nam zdecydowanie w pewnym stawianiu kroków. Wystarczy wybrać prawidłowy rozmiar obuwia, aby stopa w środku się nie przesuwała podczas chodzenia i sukces mamy gwarantowany.